GMP İYİ ÜRETİM UYGULAMALARI

dünya üzerinde serbest dolaşabilen ürünler

4.1k_1

GMP yani iyi üretim uygulamaları, hayatımızda olan birçok sektöre özellikle insan sağlığına etki edebilecek gıda, ilaç, kozmetik ve medikal cihaz gibi ürünlerin nasıl ve hangi şartlarda üretilmesi gerektiği hususunda üreticilere rehberlik eden bir kalite sistemidir. GMP standardı, bir kereye mahsus kurulan bir sistem değil, sürekli denetlenen ve kontrol altında tutulan, bu kontroller esnasında ortaya çıkan sistemsel ya da operasyonel eksiklerin düzeltildiği ve günümüz teknoloji ve sektörel çalışmaların getirdiği yenilikleri baz alarak gelişim gösteren bir üretim tekniğidir.

GMP’nin kapsadığı bu uygulamalar gıda ürünlerinin üretimi ve dağıtımında temel yaklaşımlardan olup ürünlerde kalitenin sağlanması için hammadde, işleme, ürün geliştirme, üretim, paketleme, depolama, dağıtım aşamalarında kesintisiz uygulanması gereken bir teknikler dizisi olarak da adlandırılabilir.

 

Neden GMP – İyi Üretim Uygulamaları?

Hijyenik koşulların oluşturulması ve üretimin sürekli olarak bu koşullarda yapılmasını sağlar.

Üretim süreçlerine tam hâkimiyet ve üretim proseslerinde devamlılık sağlar.

Kazandırdığı yasal mevzuatlara uyum sayesinde tüm yasal denetimlere sürekli hazır bir ortam sağlar.

Üretim kalitesini oluşturur ve sektörel gerekliliklere hazır hale getirir.

Üretimin bir parçası olan test süreçlerine yüksek seviyede kalite güvence anlamı katar ve daha çok kabul gören saygın sonuçlar elde edilmesine imkân tanır.

Size her an yardımcı olmaya hazırız.